Haberler

Granit, Mermer, Çimstone, Quartz, Traverten ve Oniks nedir?

Granit, Mermer, Çimstone, Quartz, Traverten ve Oniks nedir?

Granit Nedir?
İç püskürük bir taştır. Kuvars, mika ve feldspat mineralleri içerir. Taneli olması nedeniyle mineralleri kolayca görülür.

Mermer Nedir?
Mermer, metomorfizma olayı sonucunda kalker ve dolomitik kalkerlerin yeniden kristalleşmesiyle meydana gelmiş bileşimdir.

Çimstone Nedir?
Her türlü çevre koşulların da yüksek dayanım gösterebilen bir malzemedir. Yüksek derecede aşınma, çizilme ve darbe dayanımına sahip olmakla birlikte leke ve kir tutmaya kolay temizlenebilir bir yüzeye sahiptir. Taşlar arasında hijyen belgesine sahip olan tek sınıftır Asit ve baz gibi değişik kimyasal maddelerden etkilenmemektedir. Özellikle içerdiği kuvars mineralleri görüntüsüne çok fazla güzellik katmaktadır.

Quartz nedir?
Kuvars ve polyester reçine bağlayıcı pigmentlerden imal edilen anti-bakteriyel korumaya sahip quartz  tezgahlar pek çok renk ve desen seçeneğine sahiptir

Traverten Nedir?
Traverten sözcüğü, İtalya´da geniş traverten çökellerinin bulunduğu Tivoli´nin, Roma zamanındaki adı olan “Tivertino”dan gelmektedir. Traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır.

Oniks nedir?
Oniks veya Damarlı Akik (İngilizce karşılığı olan Onyx de sıklıkla kullanılır), yarı değerli bir taş türüdür. Oniks ismi Asur dilinde “yüzük, halka” anlamına gelen sözcükten türemiştir. Kuvars’ın kriptokristalin bir türü olan oniks, farklı renklerde birçok katmana sahip olan bir taştır.